Ευρωλίγκα: Επίδειξη δύναμης ο Παναθηναϊκός, 85-69 τη Ρεάλ

Παρασκευή, 20 Μαρτίου 2015 21:45
UPD:21:46
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Με πολύ καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός εγκλώβισε τα επιθετικά συστήματα της «βασίλισσας» και προηγήθηκε 12-7 3΄30΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που ήθελε στον «τελικό» με τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία συνέτριψε 85-69 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής (5ος όμιλος) στο Top-16 της Ευρωλίγκας και ανέκτησε την τέταρτη θέση, που δίνει πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης (πλέι οφ), φτάνοντας στις έξι νίκες ενώ μετρά πέντε ήττες.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν σε πολύ μεγάλη βραδιά τον Παππά και κοντά του σε απόδοση τον Νέλσον, έκαναν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών, καθώς με απόλυτη προσήλωση στο πλάνο του προπονητή τους, ηρεμία και καθαρό μυαλό είχαν απόλυτη ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, αγγίζοντας το τέλειο παιχνίδι απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Με πολύ καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός εγκλώβισε τα επιθετικά συστήματα της «βασίλισσας» και προηγήθηκε 12-7 3΄30΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο κρατήθηκαν κοντά στο σκορ (15-13) με την ευστοχία τους έξω από τα 6.75 (3/5 στην πρώτη περίοδο), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ 19-15.

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, προεξαρχόντων Γκιστ και Νέλσον, έφερε το 27-19, αλλά η χαλάρωση που επέδειξαν μετά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικανού γκαρντ οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς επέτρεψε στη Ρεάλ να «μαζέψει» τη διαφορά με σερί 7-0 (27-26) και να ισοφαρίσει με τρίποντο του Φερνάντεθ (29-29), όμως με πρωταγωνιστή τον Λαουάλ έγινε το 38-29, για να κλείσει το ημίχρονο με 41-35.

Στην τρίτη περίοδο με καταιγισμό τρίποντων (Γκιστ, Μπλουμς, Παππάς) ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 54-42. Παρά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, με τον Ρέγες να παίρνει το ένα μετά το άλλο στη ρακέτα των γηπεδούχων, η σταθερή… σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι έφερε το 69-53 στο 30΄, με τον Παππά να έχει σκοράρει 12 πόντους σε αυτά τα δέκα λεπτά!

Το ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο πόδι όταν η διαφορά έφτασε στο +20 (78-58) στο 34΄, με το παιχνίδι να έχει πάρει πια το δρόμο του. Η διαφορά κυμαινόταν σταθερά στο +16, με τον Γκιστ να «τρελαίνει» το κοινό κάνοντας το 85-67 με εκπληκτικό κάρφωμα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σφραγίζοντας μια μεγάλη εμφάνιση.