Βλέπει δεύτερη θέση η Άρσεναλ, «φωτιά» η Άστον Βίλα

Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 19:36
UPD:19:41
REUTERS/John Sibley

Οι τρεις βαθμοί έφεραν τους «κανονιέρηδες» στους 57, έναν λιγότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι που θα φιλοξενηθεί απόψε από την Μπέρνλι και τέσσερις περισσότερους από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έπεται.

Η Άρσεναλ έδωσε απόψε συνέχεια στην εξαιρετική πορεία που ακολουθεί τις τελευταίες εβδομάδες, καθώς παίζοντας στο «ρελαντί» νίκησαν με 3-0 στο «Εμιρέιτς» τη Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου αυξάνοντας σε έξι τις συνεχείς νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Τέσσερις ημέρες πριν τη ρεβάνς στο «Λουί ΙΙ» με τη Μονακό για το Τσάμπιονς Λιγκ, οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ σκόραραν όλα τα γκολ τους στο τελείωμα των δύο ημιχρόνων, κάνοντας την αρχή με τον Ζιρού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ολοκληρώνοντας το έργο τους με τους Ράμσεϊ στο 81ο και Φλαμινί στο 84ο λεπτό.

Εντυπωσιακή και η Άστον Βίλα, συνέτριψε στο «Στάδιο του Φωτός» τη γηπεδούχο Σάντερλαντ με 4-0 (16΄, 44΄ Μπεντέκε, 18΄, 37΄ Αγκμπονλαχόρ) και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη των... προβλημάτων.

Η Γουέστ Μπρομ νίκησε 1-0 τη Στόουκ με γκολ του Ιντέγιε στο 19ο λεπτό κι επέστρεψε στις επιτυχίες, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε στο «Σέλχαρστ Παρκ» της ΚΠΡ 3-1 (21΄ Ζαχά, 41΄ ΜακΑρθουρ, 42΄ Γουόρντ - 83΄ Φίλιπς) και βρίσκεται πια πολύ κοντά στην παραμονή, αφού απέχει πια 11 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Χαλ πήρε βαθμό (0-0) στην έδρα της ουραγού Λέστερ.