Κύπελλο Ελλάδας: Στους «4» η Ξάνθη, 3-0 τον ΟΦΗ

Πέμπτη, 05 Μαρτίου 2015 21:19
UPD:21:28
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Ξάνθη θα είναι παρούσα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την εύκολη νίκη της στα Πηγάδια επί του ΟΦΗ με 3-0 στον δεύτερο αγώνα, σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) της πρώτης αναμέτρησης στο Ηράκλειο.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκαν παρά το πρώτο ημίχρονο για να φτάσουν στην επιτυχία, καθώς τα πρώτα 45 λεπτά τούς βρήκαν να έχουν πάρει ήδη σκορ πρόκρισης, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ταξίδεψε στη Θράκη με 13 ποδοσφαιριστές στην αποστολή.

Στο 18ο λεπτό και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Σολτάνι έκανε το 1-0 με κεφαλιά, ενώ στο 26ο οι Ακρίτες κέρδισαν πέναλτι, σε χέρι του Μαραθιανού και ο Κλέιτον δεν λάθεψε από τα 11 μέτρα απέναντι στον Αγριμάκη.

Με την πρόκριση να έχει ουσιαστικά κριθεί, στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έχασε πολύ σε ρυθμό και ποιότητα, παρότι η Ξάνθη είχε τις ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Τελικά η ομάδα του Ράσβαν Λουτσέσκου έφτασε στο 3-0 στο 85΄, με ωραία προσπάθεια του Σολτάνι που σημείωσε το δεύτερο τέρμα του.