Παρασκευή, 20 Φεβρουαρίου 2015 23:23
UPD:23:26
EPA/Marijan Murat

Φωτογραφία του αγώνα.

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ντόρτμουντ, αυτή την φορά εκτός έδρας επί της ουραγού Στουτγκάρδης με 3-2, στο εναρκτήριο ματς της 22ης αγωνιστικής της μπουντεσλίγκα.

Με το «τρίποντο» αυτό, τρίτο μακριά από το «Βεστφάλεν Στάντιον», η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της, καθώς απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι, αντίθετα, με την 8η εντός έδρας ήττα που γνώρισαν παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 25΄ άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς, αλλά στο 32΄ ο Κλάιν με πέναλτι ισοφάρισε για τη Στουτγκάρδη. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, ο Γκουντογκάν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν και τρίτο τέρμα με το Μάρκο Ρόις στο 89΄.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Νιντεμάιερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.