Γερμανία: «Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Ντόρτμουντ

Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015 01:04
UPD:13:36
REUTERS/INA FASSBENDER

Φάση του αγώνα Ντόρτμουντ - Μάιντς.

Αποφασισμένη  να παραμείνει στη μπουντεσλίγκα είναι η Ντόρτμουντ, η οποία νίκησε με 4-2 τη Μάιντς και πήρε ακόμη μία σημαντική βαθμολογική ανάσα στημάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στο «Βεστφάλεν Στάντιον» η Μπορούσια βρέθηκε μόλις στο 1ο λεπτό να χάνει από τη Μάιντς, χάρις στο γκολ του Σότο. Προς στιγμή οι γηπεδούχοι έδειξαν να τα έχουν χαμένα, αλλά στο δεύτερο μέρς θύμισε σε κάποιες στιγμές τη μεγάλη ομάδα του πρόσφατου παρελθόντος.

Με ηγέτη το Μάρκο Ρόις, το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε 4 γκολ, αν και μετά το 2-1 από τους Σούμποτιτς και Ρόις, ισοφαρίστηκε αμέσως από τον Μάλι στο 56΄.

Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε στο 71΄ ο Ομπαμεγιάνγκ μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρόις, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Σαχίν, μετά την προσωρινή απόκρουση του Καπίνο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 4-2. Σε ένα ακόμη ματς της Ντόρτμουντ, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο.