Μπάσκετ: «Περίπατος» Ολυμπιακού στην Ελευσίνα

Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2015 21:29
UPD:20/01/2015 00:08
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΣΑΓΙΑΣ ΤΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην Ελευσίνα, όπου επικράτησε της γηπεδούχου ομάδας με 102-66 στην ακροτελεύτια αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών και κατάκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ο βαθμός δυσκολίας δεν ήταν μεγάλος για τους «ερυθρόλευκους» κι έτσι ο προπονητής τους, Γιάννης Σφαιρόπουλος, βρήκε την ευκαιρία αφενός να ξεκουράσει βασικούς παίκτες και αφετέρου να δώσει χρόνο συμμετοχής στους μικρότερους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σπανούλης χρησιμοποιήθηκε μόνο για 18 λεπτά (9 πόντοι, 11 ασίστ), καθώς ακολουθεί η Λαμποράλ Κούτσα στην Ευρωλίγκα, ενώ στο παρκέ οι φίλοι της πειραϊκής ομάδας είδαν για αρκετά λεπτά τους Χριστοδούλου, Μουράτο αλλά και τον Καββαδά

Αγωνιστικά, το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο ξεσπάσματα του Ολυμπιακού. Το πρώτο στην έναρξη του αγώνα, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 14-2 (45-35 το ημίχρονο) και το άλλο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 16-6 μετέτρεψαν το υπέρ τους +6 (45-39) σε +20 (61-41) στο 24΄, για να δώσουν στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+36) με τη λήξη του αγώνα.