Μπάσκετ: Δύσκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από Πάτρα

Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2015 20:33
UPD:20:53
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε για μεγάλο διάστημα του αγώνα με την τρίτη ήττα στη φετινή Α1, στο τέλος του αγώνα όμως οι παίκτες του είχαν το καθαρό μυαλό και τις λύσεις για να κάμψουν την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών με 77-71 στην αχαϊκή πρωτεύουσα, παρότι στο ημίχρονο είχαν βρεθεί να χάνουν με 49-37.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην προτελευταία αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 17/30 σουτ, εκ των οποίων 8/14 τρίποντα, ενώ οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν μοιράσει 12 ασίστ έναντι 5 του Παναθηναϊκού.

Πρωταγωνιστής των Αχαιών σε αυτό το διάστημα στην επίθεση ήταν ο ασταμάτητος Φιτζπάτρικ, που είχε σκοράρει 17 πόντους ((3/3 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα, την ώρα που για τους «πράσινους» μόνο ο Μπατίστα (16 πόντοι) πάλευε για να κρατήσει την ομάδα του.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περιορίσει τον Φιτζπάτρικ και με σερί 13-0 πέρασε με 50-49 στο 24΄, όμως ο Απόλλωνας συνήλθε γρήγορα και έφτασε στο 30΄ να προηγηθεί με 59-57.

Στο 33΄ οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς προσπέρασαν με 64-60, αλλά ο Διαμαντίδης που είχε πρωτοστατήσει στην ανατροπή αντικαταστάθηκε λόγω προβλήματος στη μέση.

Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν πρόσκαιρα για να μειώσουν σε 63-64 αλλά τότε ανέλαβε... δράση ο Σλότερ, που με 8 πόντους έγραψε στο 38΄ το 68-74 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.