Football League: Νίκη στις καθυστερήσεις για ΑΕΚ, 1-0 τον Άλιμο

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015 20:22
UPD:20:27
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, που βρέθηκαν σε μέτρια ημέρα, συνάντησαν αρκετές δυσκολίες στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Καισαριανής.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με πέναλτι έκαμψε η ΑΕΚ την αντίσταση του Αλίμου, του οποίου επικράτησε 1-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στη Β΄ Εθνική.

Από το 66ο λεπτό η Ένωση έπαιξε με παίκτη περισσότερο λόγω της αποβολής του Νικολόπουλου. Στην ίδια φάση καταλογίστηκε πέναλτι, αλλά ο Βλάχος απέκρουσε την εκτέλεση του Μάνταλου.

Τελικά οι τρεις βαθμοί ήρθαν από τα 11 μέτρα, καθώς στο 90΄ καταλογίστηκε νέο πέναλτι και ο Αραβίδης σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα από τα 11 μέτρα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του 1ου ομίλου η Παναχαϊκή επικράτησε του Αχαρναϊκού 2-0 με γκολ των Στεργίδη (23΄), Ζλατκόφσκι (35΄), ο Απόλλων Σμύρνης της Ερμιονίδας με 4-2 (32΄ Φαρινόλα, 43΄, 72΄ Κυβελίδης, 59΄ Βάντερσον - 53΄ Παπανικολάου, 88΄ Κουτσοσπύρος) και ο Παναιγιάλειος του Φωστήρα 2-0 με σκόρερ τους Σεχολάρι στο 14΄ και Μίλιεβιτς στο 66΄.

Στον 2ο όμιλο οι τρεις από τους τέσσερις σημερινούς αγώνες έληξαν ισόπαλοι. Φωκικός και Αιγινιακός έμειναν στο 0-0, Αγροτικός Αστέρας και Απόλλων 1926 στο 1-1 (43΄ Χιντζίδης - 61΄ Αναστασίου), Πιερικός-Ζάκυνθος το ίδιο (33΄ Σταματής - 88΄ Καλλιβωκάς), ενώ ο Τύρναβος πέρασε με νίκη 1-0 από τις Σέρρες επί του Εθνικού με γκολ του Ότα στο 42΄.