Ισπανία: «Αυλαία» με... τριάρα η Ρεάλ Μαδρίτης

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015 15:50
UPD:15:55
REUTERS/SERGIO PEREZ

Η «βασίλισσα» της Ευρώπης ολοκλήρωσε με τον ιδανικότερο τρόπο τον πρώτο γύρο (19η αγωνιστική), επικρατώντας της «συμπολίτισσσας», Χετάφε και διατηρώντας τη διαφορά των 4 βαθμών από τη Μπαρτσελόνα, ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Με τα δύο μεγάλα αστέρια της να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα, Ρονάλντο και Μπέιλ, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-0 την Χετέφε εκτός έδρας και εδραιώθηκε στην κορυφή της πριμέρα ντιβιζιόν.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν για 63 λεπτά, όταν τότε ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκάρεθ Μπέιλ έκανε το 2-0, ενώ στο 79΄ η «σεμνή τελετή έλαβε τέλος» με το τρίτο γκολ των «μερένγκες» και δεύτερο προσωπικό του Πορτογάλου σούπερ σταρ.