Υδατοσφαίριση: Πρώτος στον όμιλο ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2015 13:47
UPD:15:35
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Οι δύο κορυφαίες ομάδες της χώρας είχαν εξασφαλίσει από χθες την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και από τη σημερινή μεταξύ τους αναμέτρηση θα κρινόταν η πρωτιά του γκρουπ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον ε,λληνικό «εμφύλιο» επί της Βουλιαγμένης με 9-5 και κατάκτησε την πρώτη θέση στον 4ο προκριματικό όμιλο της Ευρωλίγκας γυναικών.

Το «μήλον της έριδος» για τις δύο ομάδες, Αλεξάνδρα Ασημάκη, ήταν η κορυφαία των «ερυθρόλευκων» με 3 γκολ.Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε στο πρώτο 8λεπτο, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχες με επί μέρους 5-2 πήραν το προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν στο υπόλοιπο του αγώνα (1-0 και 2-1 οι άλλες δύο περίοδοι).

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη (είδε το ματς από την κερκίδα λόγω της χθεσινής αποβολής του με τη Λέιντεν) μετά την πρωτιά που κατάκτησε θα έχει το αβαντάζ στην επόμενη φάση, όπου σε διπλά παιχνίδια (18/02 και 11/03) θα παίξει μόνο με τους δεύτερους των άλλων ομίλων, σε αντίθεση με τη Βουλιαγμένη που θα έχει πιο δύσκολη αποστολή.