Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα για Παναθηναϊκό με Πανελευσινιακό

Δευτέρα, 12 Ιανουαρίου 2015 20:43
UPD:20:56
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑ

Φάση του αγώνα.

Την έβδομη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν πολύ εύκολα του Πανελευσινιακού με 91-54 στην τελευταία συνάντηση της 12ης αγωνιστικής και συνεχίζουν την... καταδίωξη του πρωτοπόρου Ολυμπιακού, από τον οποίο απέχουν ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με τους «σταχυοφόρους» προηγούμενους 16-15. Στη συνέχεια όμως ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης, που μοιράζοντας άψογα το παιχνίδι της ομάδας επέτρεψε στους συμπαίκτες του να επιβάλουν την ανωτερότητά τους και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-26.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους με δύο βολές του Γκιστ (74-44), με τον Ντούσαν Ιβάνοβιτς να περνά στο παιχνίδι τους νεαρούς Μποχωρίδη, Λούντζη και Παπαγιάννη. Με τρία τρίποντα του Μπλουμς ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 100 πόντους, αλλά δεν τους πέτυχε λόγω της χαλαρότητας των παικτών του.