Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα με Πανιώνιο ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 15 Δεκεμβρίου 2014 19:22
UPD:22:55
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Βασίλης Ξανθόπουλος εναντίον Μπράιαντ Ντάνστον.

Με άμυνα για σεμινάριο, ο Ολυμπιακός πέρασε με εύκολη νίκη (73-56) από τη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατόρθωσαν από το πρώτο δεκάλεπτο να κρατήσουν τον αντίπαλό τους στους 4 πόντους και συνολικά 17 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 23΄ το ταμπλό έγραψε 19-43 (+24), διαφορά που αποδείχθηκε ανυπέρβλητη για τους «κυανέρυθρους».

Ο Πανιώνιος πάντως κατέβασε αργότερα τη διαφορά στους -10 πόντους (52-62 στο 35΄), αλλά μέχρι εκεί, αφού ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα του Σπανούλη και ένα ακόμη από τον Πέτγουεϊ διαμόρφωσαν το 55-68 και όλα τελείωσαν.

Καθοριστικής σημασίας, επίσης, ήταν η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ (43 έναντι 26), με τον Πέτγουεϊ να «κατεβάζει» 12 ριμπάουντ.