Μπάσκετ: «Ανάσα» για Ελευσίνα και Τρίκαλα

Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου 2014 19:42
UPD:23:14
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τρίκαλα - ΑΕΚ

Η εκτός έδρας νίκη του Πανελευσινιακού στην Αμαλιάδα (74-73) και η επιτυχία των Τρικάλων επί της ΑΕΚ (87-83) ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν μεταξύ των πέντε αναμετρήσεων που διεξήχθησαν σήμερα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, στην Α1 Ανδρών.

Οι «σταχυοφόροι» πέτυχαν σπουδαίο ''διπλό'' στην πελοποννησιακή πόλη, παρά το ότι κυνηγούσαν στο σκορ για τρία δεκάλεπτα. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο έπαιξαν σπουδαία άμυνα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 14 λάθη (συνολικά), ήταν πιο παραγωγικοί στην επίθεση (21-13 το επιμέρους σκορ) και με τον Έρικ Μάικλ να ευστοχεί στο νικηφόρο καλάθι 7΄΄ πήραν τη νίκη.

Στα Τρίκαλα, η ομώνυμη ομάδα σημείωσε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και δεύτερη εντός έδρας, στην προσπάθειά της να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, υποχρεώνοντας την Ένωση στην έκτη ήττα της.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε»από επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων και ρίψη χημικών από πλευράς Αστυνομίας, που είχαν σαν αποτέλεσμα την καθυστέρηση του τζάμπολ.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ ξέφυγε με 11 πόντους (19-30 στο 11΄), αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και κατάφεραν πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (43-40). Η Ένωση ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +10 στο 25΄(49-59), αλλά ο Κάντζι ήταν εκεί για να ισορροπήσει τον αγώνα.

Η πρωτοπορία άλλαξε αρκετές φορές την τελευταία περίοδο, για να βάλει ο Ίνγκραμ τα Τρίκαλα σε θέση οδηγού στο 39΄ (81-80). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ, με τους Νικολόπουλο και Ίνγκραμ να ''γράφουν'' από τη γραμμή των βολών το 85-80 και να ''σφραγίζουν'' τη νίκη.

Στο Ρέθυμνο, ο ΑΓΟΡ έχανε από τον Κολοσσό 43-55 στο 27΄ αλλά το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια την ομάδα της Κρήτης με 70-66, καθώς από το σημείο εκείνο η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Οι Άλεν και Σχίζας πρωτοστάτησαν σε ένα επιμέρους 13-2 και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (56-57) επτά λεπτά πριν από το τέλος. Στο 37:30 το Ρέθυμνο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με βολές του Σχίζα (66-64) και έφτασε στη νίκη χάρη στην εκπληκτική του άμυνα, που κράτησε τον Κολοσσό στους δύο πόντους στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε απόρθητο στην Α1 το κλειστό της Πυλαίας και πλησίασε ακόμη περισσότερο την τετράδα επικρατώντας 78-67 της Νέας Κηφισιάς στο ντέρμπι της αγωνιστικής, έχοντας μάλιστα και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Με πολύ καλή παρουσία στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε στο 26’ με +17 πόντους (50-33), διαφορά που έφτασε στο +22 ελάχιστα μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (66-42).

Τα λάθη του ΠΑΟΚ επέτρεψαν στην Κηφισιά να μειώσει στους 14 πόντους (36΄ 68-54, 38΄ 76-62), χωρίς πάντως αυτό να αποτελέσει ουσιαστική «απειλή» για τους γηπεδούχους. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με τρίποντο του Πεσάκοβιτς, η διαφορά «έπεσε» στους 11, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-67 για τους «ασπρόμαυρους».

Στη Δράμα ο ΚΑΟΔ πέτυχε την τρίτη νίκη (82-76) στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα Πατρών στην έκτη ήττα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες.

Οι Δραμινοί βρέθηκαν στο +10 (68-58) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Απόλλωνας απάντησε από τα 6.75 με τους Μπατή και Αργυρόπουλο, τρέχοντας ένα σερί 11-0, με το οποίο ανέκτησε το προβάδισμα στο 35΄ (68-69).

Τότε όμως αποδείχθηκε καθοριστική η εμπειρία του Παπαμακάριου, ο οποίος έχοντας συμπαραστάτη το Ζάρα συνέβαλε στο 78-71 του 38ου λεπτού, με το οποίο οι γηπεδούχοι ''κλείδωσαν'' τη νίκη.