Ιταλία: «Αφεντικό» η Μίλαν με Νάπολι (2-0)

Κυριακή, 14 Δεκεμβρίου 2014 23:57
UPD:15/12/2014 12:40
REUTERS/STEFANO RELLANDINI

Κανένα πρόβλημα απέναντι στη Νάπολι δε συνάντησε στο «Σαν Σίρο» η Μίλαν (2-0), στο τελευταίο ματς της 15ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πίπο Ιντσάγκι επιβλήθηκε από την αρχή της αντιπάλου της και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε άνετα στο «τρίποντο». Ο Μενές στο 6΄ και ο Μποναβεντούρα στο 53΄ ήταν οι σκόρερ των «ροσονέρι», που μετά το αποτέλεσμα αυτό «έπιασαν» τους «παρτενοπέι» στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Τσεζένα και με το επιβλητικό 1-4 ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία (8η).

Ο Βαλέρο στο 44΄ άνοιξε το σκορ, στο 47΄ ο Σάβιτς έκανε το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 60΄ με αυτογκόλ έβαλε ξανά στο παιχνίδι γους γηπεδούχους. Όλα τελείωσαν στο 79΄ με το 1-3 που πέτυχε ο Ροντρίγκες και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Χαμνταουΐ «σφράγισε» τη νίκη των «βιόλα».