Πέμπτη η Άρσεναλ με «τεσσάρα» στη Νιούκαστλ

Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου 2014 22:04
UPD:22:12
REUTERS/DYLAN MARTINEZ

Ο Ολιβιέ Ζιρού της Άρσεναλ σκοράρει εναντίον της Νιούκαστλ, στο ''Εμιρέιτς'', για τη 16η αγωνιστική στην πρέμιερ λιγκ.

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο ύστερα από καιρό, η Άρσεναλ κατανίκησε την ''ανεβασμένη'' Νιούκαστλ με 4-1 στο ''Εμιρέιτς'', για τη 16η αγωνιστική στην πρέμιερ λιγκ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τη Σαουθάμπτον.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ είχαν μεγάλα κέφια από το ξεκίνημα, αν και το πρώτο ημίχρονο έληξε μόνο 1-0 χάρις στο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 15ο λεπτό.

Ο Σάντι Καθόρλα της Άρσεναλ έχει την κατοχή της μπάλας.

Στην επανάληψη, όμως, οι ''κανονιέρηδες'' ήταν ουσιαστικοί και αφού διπλασίασαν με τον Σάντι Καθόρλα στο 54΄, έφτασαν στο 3-0 και πάλι με τον Ζιρού, στο 58΄.

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου φάνηκε στο 63ο λεπτό, όταν ο Αγιόζ μείωσε και ξανάδωσε ελπίδες στην ομάδα του, αλλά στο 88ο λεπτό ο Καθόρλα ευστόχησε από τα 11 μέτρα για το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.