Πέμπτη σερί νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τρίτη, 09 Δεκεμβρίου 2014 00:31
UPD:00:40
REUTERS/ANDREW WINNING

Ο ''αναγεννημένος'' Ρόμπιν Φαν Πέρσι σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό και διαμορφώνοντάς το στο 71ο, ενώ ενδιάμεσα ο Ιταλός ''μπόμπερ'' των γηπεδούχων, Γκρατσιάνο Πελέ, είχε ισοφαρίσει για τους ''Αγίους''.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εισέρχεται σταθερά στον ποδοσφαιρικό χάρτη της Αγγλίας, μετά την περυσινή καταστροφική για τους «κόκκινους διαβόλους» χρονιά.

Το συγκρότημα του Λουίς Φαν Γκάαλ νίκησε με 2-1 και τη Σαουθάμπτον στο τελευταίο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής, στο "Σεντ Μέρις" μάλιστα, συμπλήρωσε πέντε συνεχείς επιτυχίες και βρίσκεται πια μόνη στην τρίτη θέση της πρέμιερ λιγκ, για πρώτη φορά μετά την αποχώρηση του Άλεξ Φέργκιουσον από τον πάγκο της!

Η Σαουθάμπτον του Ρόναλντ Κούμαν, που μέχρι πριν από μερικές αγωνιστικές βρισκόταν μόνη δεύτερη και στο ''κατόπι'' της Τσέλσι, πραγματοποίησε ''ανώμαλη προσγείωση'' στο πιο απαιτητικό πρωτάθλημα του κόσμου, καθώς έχασε διαδοχικά και από τους τρεις ''μεγάλους'' της Αγγλίας (Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) με τους οποίους έπαιξε, μένοντας στους 26 βαθμοιύς και υποχωρώντας στην πέμπτη θέση.