«Παραπατούν» Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Σάββατο, 06 Δεκεμβρίου 2014 19:19
UPD:20:28
REUTERS/EDDIE KEOGH

Η γηπεδούχος Στόουκ έκανε «πλάκα» στην ομάδα του Λονδίνου στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 3-0 με τα γκολ των Κράουτς (1΄), Μπόγιαν (35΄) και Βάουτερς (45΄).

Δυσοίωνο διαγράφεται το μέλλον της Άρσεναλ στο φετινό πρωτάθλημα σε σχέση με τους στόχους που είχαν τεθεί, μετά την τέταρτη φετινή ήττα που υπέστησαν οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ σε 15 αγωνιστικές στην πρέμιερ λιγκ.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ συνήλθε, μείωσε αρχικά με το πέναλτι του Καθόρλα στο 68΄ και εν συνεχεία ακόμη περισσότερο με τον Ράμσεϊ στο 70΄, όμως δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, ενώ στο 78΄ έχασε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσέιμπερς.

Η Άρσεναλ βρίσκεται ήδη στο -13 από την κορυφή, ενώ στο -15 είναι η Λίβερπουλ, η οποία έμεινε στο 0-0 στο «Άνφιλντ» με αντίπαλο τη Σάντερλαντ.

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν και οι αγώνες Χαλ-Γουέστ Μπρομ, Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς εκμεταλλεύτηκε την έδρα της για να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι στην Μπέρνλι με 2-0 (51΄ Φερ, 74΄ Όστιν), που τη βοήθησε να πάρει βαθμολογική ανάσα.