«Στάση» Νιούκαστλ για Τσέλσι

Σάββατο, 06 Δεκεμβρίου 2014 17:23
UPD:17:30
REUTERS/ANDREW YATES

Να σημειωθεί, επίσης, ότι με την ήττα της η Τσέλσι δεν κατάφερε να καταρρίψει το ιστορικό ρεκόρ νικών, αφού μέχρι σήμερα είχε ισοφαρίσει το αήττητο ρεκόρ της, που ήταν 23 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Τη 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έμελλε να διακοπεί το φετινό αήττητο σερί της Τσέλσι, σε όλες τις διοργανώσεις, με «θύτη» τη Νιούκαστλ.

Σε ένα γήπεδο που ο τεχνικός των «μπλε», Ζοζέ Μουρίνιο, δεν έχει νικήσει ποτέ στην καριέρα του, δεν το κατόρθωσε ούτε σήμερα.

Οι «ανθρακωρύχοι» νίκησαν 2-1 κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι που ακολουθεί τους Λονδρέζους στην κατάταξη έχει την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στους τρεις βαθμούς, αρκεί να νικήσει το βράδυ εντός έδρας την Έβερτον.

Στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» το σκορ άνοιξε ο Παπίς Σισέ στο 57ο λεπτό και ο ίδιος διπλασίασε στο 79΄, για να μειώσει ο Ντιντιέ Ντρογκμπά στο 83΄, κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Στίβεν Τέιλορ