NBA: Ασυγκράτητο το Μέμφις

Δευτέρα, 01 Δεκεμβρίου 2014 12:38
UPD:14:16
EPA/ERIK S. LESSER

O Νικ Καλάθης έπαιξε μόλις ένα λεπτό και μοίρασε μία ασίστ (φωτογραφία αρχείου).

Οι Μέμφις Γκρίζλις συνεχίζουν την προέλαση στο πρωτάθλημα, προσθέτοντας στη λίστα των φετινών «θυμάτων» τους και το Σακραμέντο, καθώς επικράτησαν των Κινγκς με 97-85.

Κορυφαίος της νικήτριας ήταν ο Ζακ Ράντολφ, που σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός έπαιξε 15 λεπτά με απολογισμό τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίσ και ο Νικ Καλάθης χρησιμοποιήθηκε μόλις για ένα λεπτό (μία ασίστ).

Με τον Ντρέιμον Γκριν να σκοράρει 20 πόντους, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν στο Ντιτρόιτ των Πίστονς με 104-93, σημειώνοντας την ένατη συνεχή νίκη τους.

Οι Μπλέιζερς ξεπέρασαν γρήγορα την ήττα από τους Γκρίζλις και επέστρεψαν άμεσα στις νίκες επικρατώντας 107-93 της Μινεσότα, με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ του ΛαΜάρκους Όλντριτζ.

Στις νίκες επέστρεψαν και οι Λέικερς, που με τον Κόμπι Μπράϊαντ να φτάνει στο 20ό «τριπλ νταμπλ» της καριέρας του (31 πόντοι, 12 ασίστ, 11 ριμπάουντ) οδήγησε την ομάδα του σε μεγάλη νίκη επί των πρωτοπόρων της ανατλοικής περιφέρειας, Τορόντο Ράπτορς, 129-122 στην παράταση.

Ταυτόχρονα, ο Μπράιαντ είναι πια ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του αμερικανικού πρωταθλήματος με περισσότερους από 30.000 πόντους και 6.000 ασίστ, αλλά θα πρέπει να σημειωθεί ότι το Τορόντο αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη του, τον τραυματία ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν