NBA: «Καυτοί» Ρόκετς, Μπλέιζερς και Ράπτορς

Τρίτη, 25 Νοεμβρίου 2014 12:32
UPD:12:48
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Με τον Κώστα Παπανικολάου να συμβάλει κυρίως στην αμυντική λειτουργία των Ρόκετς, η ομάδα του Χιούστον επικράτησε 91-86 των Νικς, πετυχαίνοντας την 11η νίκη της στο εφετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ.

Ο 24χρονος Έλληνας διεθνής έπαιξε περίπου 25 λεπτά και είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο, την ώρα που κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 36 πόντους, ενώ από την ομάδα της Νέας Υόρκης ξεχώρισε ο Καρμέλο Άντονι με 14, όμως ο άσος των Νικς δεν έπαιξε στο δεύτρεο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Το Πόρτλαντ πέρασε με 114-104 από τη Φιλαδέλφεια φέρνοντας τους 76ερς στο 0-14, δηλαδή μια ήττα από το χειρότερο ξεκίνημα που έκαναν ποτέ και τέσσερις από την ισοφάριση του απόλυτου αρνητικού ρεκόρ (0-18), που «κατέχουν» οι Νετς από την περίοδο 2009-2010. Από την πλευρά τους οι Μπλέιζερς ανέβηκαν στο 11-3 και μαζί με το Χιούστον είναι η δεύτερη καλύτερη ομάδα στη Δύση.

Το Κλίβελαντ δεν δυσκολεύτηκε (106-74) απέναντι στο Ορλάντο, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να έχει 29 πόντους και 11 ασίστ, ενώ το Σικάγο επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γιούτα με 97-95.

Οι Πάου Γκασόλ και Ντέρικ Ρόουζ σκόραραν 23 και 18 πόντους, ενώ οι Κλίπερς πέρασαν εύκολα από τη Σάρλοτ (113-92) χάρις στους Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν, που πέτυχαν από 22 πόντους έκαστος.

Στην έκπληξη της ημέρας, η Ιντιάνα των τόσων απουσιών επιβλήθηκε των Μάβερικς στο Ντάλας με 111-100 (29 πόντοι ο Σλόαν), ενώ το Τορόντο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, νίκησε το Φοίνιξ 104-100 (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ ο Βαλαντσιούνας) και συνεχίζει να έχει το προβάδισμα στην ανατολική περιφέρεια.