Μπάσκετ: Τρίτη σερί νίκη η ΑΕΚ, 96-73, επί του Κολοσσού Ρόδου

Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014 14:40
UPD:15:13
ICON/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από το Ντράγκαν Σάκοτα πέτυχε σήμερα η ΑΕΚ επί του Κολοσσού Ρόδου με 96-73, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων η Ένωση τα βρήκε...σκούρα για 20 λεπτά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό της.

Το ισόπαλο 41-41 του πρώτου μέρους δεν είχε συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, που στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να «κοιτάξουν στα μάτια» τους «κιτρινόμαυρους». Το συγκρότημα του Σάκοτα με επί μέρους σκορ 30-16 ξ'έφυγε με 14 πόντους κι από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

Ο γιος του τεχνικού της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα, με 24 πόντους ήταν μακράν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σαρικόπουλος, που έκλεισε τον αγώνα με 17.

Από την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» ο Τζέιμς σημείωσε 23 πόντους.