Γερμανία: «Αέρα»...τίτλου η Μπάγερν

Σάββατο, 22 Νοεμβρίου 2014 18:38
UPD:20:21
REUTERS/MICHAEL DALDER

Διαδικαστικό χαρακτήρα τείνει να πάρει το γερμανικό πρωτάθλημα, καθώς από την 12η μόλις αγωνιστική η Μπάγερν απόκτησε...αέρα 7 βαθμών από την 2η Βόλφσμπουργκ.

Οι «Βαυαροί» διέλυσαν με 4-0 την Χοφενχάιμ στην «Αλιάντς Αρίνα» και σε συνδυασμό με την ήττα της Βόλφσμπουργκ από τη Σάλκε (3-2) ξέφυγαν με 7 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα και δείχνουν από πολύ νωρίς ότι κι εφέτος δεν έχουν αντίπαλο στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η επιστροφή του Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ στην ενδεκάδα μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού συνδυάστηκε με το γκολ που πέτυχε στο 87ο λεπτό. Νωρίτα το δρόμο προς τα δίχτυα είχαν βρει οι Γκέτσε (23΄), Λεβαντόφσκι (40') και Ρόμπεν (82΄).

Στο Γκελζενκίρχεν η Σάλκε πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στους «λύκους», καθώς προηγήθηκε 3-0 στα πρώτα 25 λεπτά με τα τέρματα των Τσούπο Μότινγκ (11΄,22΄) και Φουξ. Στην επανάληψη η Βόλφσμπουργκ πίεσε μείωσε αρχικά με τον Όλιτς στο 37΄ και στη συνέχεια με το Μπέντνερ (74΄), αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Η...περιπέτεια της Ντόρτμουντ συνεχίζεται. Αν και η Μπορούσια προηγήθηκε 2-0 στην έδρα της Πάντερμπορν (12΄ Ομπαμεγιάνγκ, 45΄ Ρόις), στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, χάρις στα γκολ των Ρουπ (60΄) και Σαγκλίκ (82΄).