Μπάσκετ: Πέρασε και από τη Ρόδο η Νέα Κηφισιά

Σάββατο, 15 Νοεμβρίου 2014 19:36
UPD:19:39
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Την τέταρτη νίκη σε έξι αγώνες σημείωσε στο πρωτάθλημα η εντυπωσιακή (και φέτος) Νέα Κηφισιά, περνώντας άνετα από το «Βενετόκλειο» της Ρόδου με 73-64 επί του Κολοσσού.

Με τον Μαυροειδή να δεσπόζει κάτω από τα καλάθια (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ) οι φιλοξενούμενοι είχαν την «έκρηξή» τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 12-2 ανέτρεψαν το εις βάρος τους 17-24, μετατρέποντάς το σε 29-26.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Άρη Λυκογιάννη, που προηγήθηκαν εκ νέου (34-33), η ομάδα των βορείων προαστίων έτρεξε σερί 9-0, για να προσπεράσει  στο ημίχρονο με οκτώ πόντους (42-34).

Ο Μαυροειδής είχε πάρει «φωτιά», λίγο αργότερα μπήκε στο «κόλπο» και ο Ντούβνιακ κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +14 (67-53) στο 32ο λεπτό και το παιχνίδι να γείρει οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων, που διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση ως το τέλος.