Μπάσκετ: «Χρυσή» νίκη στα Τρίκαλα ο Πανελευσινιακός

Σάββατο, 15 Νοεμβρίου 2014 19:16
UPD:19:17
EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Οι «σταχυοφόροι» επέβαλαν την κυριαρχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 18΄ προηγήθηκαν με 6 πόντους (32-38).

Νίκη η οποία στην πορεία του πρωταθλήματος μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι» πήρε ο Πανελευσινιακός στα Τρίκαλα, επικρατώντας της ομώνυμης θεσσαλικής ομάδας με 70-65, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Τζόνσον, που τελείωσε το παιχνίδι έχοντας σκοράρει 19 πόντους. Οι «σταχυοφόροι» επέβαλαν την κυριαρχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 18΄ προηγήθηκαν με 6 πόντους (32-38).

Τότε όμως οι Ίνγκραμ και Πάνος βοήθησαν τα Τρίκαλα να τρέξουν επιμέρους σκορ 11-2 και να ανακτήσουν το προβάδισμα, προσπερνώντας με 45-41 στο 24ο λεπτό.

Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη, όμως, όχι μόνο δεν λύγισαν από την ανατροπή αλλά δυναμώνοντας την άμυνά τους και με τους Κοξ, Ρόμπινσον να δίνουν βοήθεια στο σκοράρισμα «έγραψαν» το 56-61 στο 33΄, για να έρθει ο επίλογος της αναμέτρησης από τους πέντε συνεχείς πόντους των Τζόνσον και Μάρεϊ.