Ευρωλίγκα: «Λύγισε» στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014 23:44
UPD:15/11/2014 01:22
EPA/Alejandro Garcia

Τη δεύτερη ήττα του στην Ευρωλίγκα γνώρισε απόψε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός, με 78-69 από τη Μπαρτσελόνα, που έκλεισε τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων με το απόλυτο (5Χ5).

Η ελληνική ομάδα έπαιξε αρκετά καλή άμυνα, αλλά αυτή την φορά προδόθηκε από την επίθεσή της. Οι «πράσινοι», που στα παιχνίδια που προηγήθηκαν είχαν 9/16 τρίποντα με την Αρμάνι Μιλάνο και 18/26 με την Φενερμπαχτσέ, στο «Παλαου Μπαλουγκράνα» είχαν μόλις 2/20 και μοιραία γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση (3-2), χάρις στην οποία ουσιαστικά χάνουν κάθε ελπίδα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 3ου ομίλου.

Ο Μπατίστα τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στους 9 έμειναν οι Διαμαντίδης και Γκιστ. Από τους Καταλανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμιτς με 16 πόντους, ενώ από 12 πέτυχαν οι Ναβάρο, Όλεσον, Λάμπε.

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο 10λεπτο, κυρίως στην περιφερειακή του άμυνα. Τη ζημιά έκανε μέσα στη ρακέτα ο Αντε Τόμιτς με 10 πόντους, ωστόσο, από την άλλη ο Εστεμπάν Μπατίστα έκανε σωστά τη δουλειά του και με 8 πόντους βοήθησε σημαντικά στο σκοράρισμα.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18), με τους «πράσινους» να «κοιτούν στα μάτια» τη «Μπάρτσα» μέχρι το 16ολεπτό. Με 1/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος, με 29 πόντους παθητικό στο δεύτερο 10λεπτο, η ελληνική ομάδα βρέθηκε από το 34-33 που ήταν πίσω στο σκορ να χάνει 41-33, χάρις σε επτά διαδοχικούς πόντους του Ντόουλμαν. Η διαφορά έφτασε και στους 10 (43-33), για να κλείσει το 20λεπτο στο +9 (47-38) για τους Ισπανούς.

Με τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Ουέρτας η Μπαρτσελόνα ξέφυγε αρχικά 52-40 και στη συνέχεια 55-42, με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να παίξει καλή άμυνα και με 1/14 τρίποντα να βρίσκεται μόνιμα σε διψήφια...απόσταση. Τελικά το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» στο -8 (64-56), χάρις στην αστοχία των γηπεδούχων στα δύο διαδοχικά τρίποντα που επιχείρησαν με Ναβάρο και Λάμπε.

Ο Παναθηναϊκός δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε σε 67-62, αλλά ο Γκιστ σε τρεις προσπάθειες «πούλησε» τη μπάλα και με το τρίποντο του Λάμπε οι Καταλανοί έβαλαν τις βάσεις της νίκη τους (72-62).