Ευρωλίγκα: Πέρασε και από το Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 07 Νοεμβρίου 2014 21:51
UPD:21:54
EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Στιγμιότυπο από τον αγώνα.

Η «καυτή έδρα» του Ερυθρού Αστέρα δεν αποτέλεσε εμπόδιο στον Ολυμπιακό, που νίκησε στην «Κόνμπανκ Αρένα» τον Ερυθρό Αστέρα με 62-57 και έχει το απόλυτο στην φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Εάν εξαιρέσει κανείς το μικρό προβάδισμα που πήραν οι πρωταθλητές Σερβίας στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14), από και κει πέρα ο Ολυμπιακός ήταν μονίμως σε θέση...οδηγού και παρά τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι είχαν τραγικά ποσοστά από μέση και μακρινή απόσταση, ενώ ούτε από τις βολές μπορούσαν να σκοράρουν (9/18).

«Κλειδί» της νίκης του Ολυμπιακού ήταν η εξαιρετική του άμυνα. Επιθετικά μπορεί να μην είχε τους περισσότερους παίκτες του σε καλή βραδιά, ενώ η συμμετοχή του Βασίλη Κατσίβελη πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες στους «ερυθρόλευκους».

Με το εκπληκτικό 3 στα 3 σουτ τριών πόντων ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός (Σπανούλης, Λαφαγιέτ, Αγραβάνης) και προηγήθηκε 9-2. Το μεγάλο «όπλο» των Σέρβων στην επίθεση, Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, έμεινε άποντος και προς στιγμή οι γηπεδούχοι έδειξαν να χάνουν το ρυθμό τους.

Βρήκαν, όμως, τον τρόπο να πλησιάσουν στο σκορ (7-11), κυρίως λόγω της αστοχίας των παικτών του Ολυμπιακού έξω από τη γραμμή των 6.75 (ακολούθησε 0/4) και δύο λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 14-11.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβγαλε από το ματς στο δεύτερο 10λεπτο τους Σπανούλη και Μάντζαρη κι έβαλε τους Σλούκα, Ντάρντεν. Με γρήγορο σερί 8-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 23-15, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του Ερυθρού Αστέρα να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ.

Οι φωνές του Ράντονιτς έπιασαν τόπο και οι Σέρβοι με σερί 6-0 πλησίασαν στο καλάθι (21-23), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού αυτή την φορά να καλεί εσπευσμένα. Η «απάντηση» των Πειραιωτών ήταν ανάλογο σερί και το ταμπλό έγραψε 29-21, με τον εξαιρετικό Σλούκα να μοιράζει ασίστ και να εκτελεί.

Χωρίς το Βασίλη Σπανούλη (11 λεπτά, 3 πόντους)  και με τον Βασίλη Κατσίβελη να παίρνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής και να δίνει πολύτιμες λύσεις στην άμυνα, η ελληνική ομάδα απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ, ξέφυγε με 15 πόντους (21-36) και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν κάπως τη διαφορά στο ημίχρονο (26-37).

Το ισορροπημένο παιχνίδι του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, όπου η ελληνική ομάδα ξέφυγε ακόμη και με 16 πόντους (50-34), με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να τα έχουν χαμένα και να μη μπορούν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Κι ενώ όλα ήταν με το μέρος των παικτών του Σφαιρόπουλου, στα τελευταία 5 λεπτά λίγοέλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και στα 20΄΄ πριν το τέλος με βολές του Σπανούλη ξέφυγε με 61-57, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι, έστω και με αυτό τον τρόπο.

Ο Σπανούλης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ για την ομάδα του Ράντονιτς ο Μαριάνοβιτς τελείωσε το ματς με 13 πόντους.