Σούπερ Λίγκα: Πρώτη νίκη ο Λεβαδειακός, 1-0, τον Πανιώνιο

Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2014 19:09
UPD:19:10
ICON PRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και είχε «μοιραίο» παίκτη το νεαρό Μπούζα, ο οποίος μία φορά στο πρώτο μέρος και μία στην επανάληψη έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να βάλει μπροστά τους νεοσμυρνιώτες.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Λεβαδειακός με το 1-0 επί του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Χρειάστηκε να περάσουν επτά αγώνες για να φτάσουν οι Βοιωτοί στο πρώτο εφετινό τους «τρίποντο». Γκολ που ήρθε στο 89ο λεπτό από το σουτ του Πέτρου Γιακουμάκη, την ώρα που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα τελείωναν ισόπαλες χωρίς τέρματα το παιχνίδι.

Το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη, που «έπαιζε το κεφάλι του» στο παιχνίδι αυτό, δεν το έβαλε κάτω και σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησε στην αναμέτρηση κατάφερε να σκοράρει με το Γιακουμάκη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή άφησε «άγαλμα» τον Παπαδόπουλο.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σηφάκης έκανε σπουδαία επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Κολοβό, κρατώντας ανέπαφη την εστία του και ταυτόχρονα έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη.

Για τον Πανώνιο ήταν η δεύτερη σερί ήττα, μετά το εντός έδρας 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα την περασμένη αγωνιστική.