Champions League: Η Μπάγερν ταπείνωσε τη Ρόμα στη νύχτα των ρεκόρ

Τρίτη, 21 Οκτωβρίου 2014 23:38
UPD:22/10/2014 10:18
REUTERS/STEFANO RELLANDINI

Ο Ρόμπεν σκοράρει για την Μπάγερν Μονάχου.

«Έβρεξε» γκολ απόψε στο Τσάμπιονς Λιγκ και στους αγώνες που διεξήχθησαν στο πλαίσιο των ομίλων 5-8 με μεγάλο θύμα της βραδιάς τη Ρόμα, την οποία η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε μέσα στο «Ολίμπικο» με 7-1 (!), ανακαλώντας μνήμες και δημιουργώντας συνειρμούς που παραπέμπουν στη μεγαλειώδη γερμανική «επτάρα» επί της Βραζιλίας, στο τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η «πολεμική μηχανή» του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε αληθινή επίδειξη δύναμης απέναντι σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ευρώπης, σημειώνοντας τα πέντε τέρματά της ως το 36ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου! Το «ζέσταμα» πάντως η Μπάγερν το είχε αρχίσει από τον αγώνα του περασμένου Σαββάτου απέναντι στη Βέρντερ (6-0), αλλά οι Ιταλοί δεν το κατάλαβαν. Ας πρόσεχαν...

Στην επανάληψη οι Βαυαροί έκοψαν το ρυθμό τους δίνοντας την ευκαιρία στους «τζαλορόσι» να απειλήσουν, να έχουν δοκάρι στις αρχές του β΄ ημιχρόνου με τον Ζερβίνιο και τελικά να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον ίδιο παίκτη, που έπαυσε το απαραβίαστο της γερμανικής εστίας το οποίο διαρκούσε 813 λεπτά, αλλά αυτό «θύμωσε» τους φιλοξενούμενους που απάντησαν με άλλα δύο τέρματα.

Ο Ρούντι Γκαρσία χρησιμοποίησε βασικούς τους Μανωλά, Τοροσίδη ενώ στη διάρκεια της συνάντησης έπαιξε και ο Χολέμπας. Από εκεί και ύστερα, η Σαχτάρ Ντόνετσκ διέλυσε την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στη Λευκορωσία 7-0, με τον Λουίς Αντριάνο να σκοράρει πέντε φορές και να φτάνει τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που το είχε καταφέρει ως απόψε.

Το βράδυ της Τρίτης σημειώθηκαν συνολικά 40 γκολ, αριθμός που συνιστά ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης για μια αγωνιστική ημέρα με οκτώ αναμετρήσεις. Μόνο σε μία περίπτωση, την 1η Οκτωβρίου 1997, είχαν σημειωθεί περισσότερα τέρματα (44), αλλά σε σύνολο 12 συναντήσεων. Τα έξι από αυτά είχαν επιτευχθεί στον αγώνα της Ρόζενμποργκ με τον Ολυμπιακό, που είχε λήξει 5-1 υπέρ των Νορβηγών.

Ο ΑΠΟΕΛ κοίταξε κατάματα την Παρί Σεν Ζερμέν αλλά δέχθηκε το «μοιραίο» γκολ στο 87΄ από τον Καβάνι, η Τσέλσι συνέτριψε τη Μάριμπορ 6-0 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της στους ομίλους της διοργάνωσης, η Πόρτο έκαμψε την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 και στον πιο αμφίρροπο αγώνα της βραδιάς η Σάλκε νίκησε τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 4-3 στο Γκελζενκίρχεν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

• ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι    2-2 (65΄ Ντουμπιά, 86΄ πεν. Νάτχο - 29΄ Αγουέρο, 38΄ Μίλνερ)
  • Ρόμα-Μπάγερν Μονάχου                1-7 (Ζερβίνιο – 9΄, 30΄ Ρόμπεν, 24΄ Γκέτσε, 25΄ Λεβαντόφσκι, 36΄ πεν. Μίλερ, 78΄ Ριμπερί, 80΄ Σακίρι)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

• ΑΠΟΕΛ-Παρί Σεν Ζερμέν   0-1 (87΄ Καβάνι)
  • Μπαρτσελόνα-Άγιαξ            3-1 (7΄ Νεϊμάρ, 24΄ Μέσι, 90΄+ Σάντρο – 88΄ Ελ Γκάζι)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

• Τσέλσι-Μάριμπορ                    6-0 (13΄ Ρεμί, 23΄ πεν. Ντρογκμπά, 31΄ Τέρι, 54΄ αυτ. Βίλερ, 77΄ πεν., 90΄ Αζάρ)
  • Σάλκε-Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 4-3 (34΄ Ομπάσι, 51΄ Χούντελαρ, 60΄ Χέβεντες, 90΄+ πεν.Τσούπο Μότινγκ - 16΄ Νάνι, 64΄ πεν., 78΄ Άντριεν Σίλβα)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

• ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-7 (11΄ Τεσέιρα, 28΄ πεν., 36΄, 40΄, 44΄, 81΄ πεν. Λουίς Αντριάνο, 35΄ Ντάγκλας Κόστα)
  • Πόρτο-Αθλέτικ Μπιλμπάο                    2-1 (45΄+ Ερέρα, 75΄ Κουαρέσμα – 58΄ Φερνάντες)