Euro 2016: Η Ισλανδία ταπείνωσε τους Ολλανδούς

Δευτέρα, 13 Οκτωβρίου 2014 23:56
UPD:14/10/2014 10:45
EPA/OLAF KRAAK

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Η τρίτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης στο Euro 2016 συνεχίστηκε απόψε με τη διεξαγωγή των αναμετρήσεων στον 1ο, 2ο, 8ο όμιλο, είχε δε να επιδείξει την πολύ μεγάλη έκπληξη που συνιστά η ήττα της Ολλανδίας στην Ισλανδία.

Στο 1ο γκρουπ την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Τσεχία, που επικράτησε 4-2 του Καζακστάν στην Αστάνα και οδηγεί την κούρσα. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Ντότσκαλ (13΄), Λάφατα (44΄), Κρέιτσι (56΄) και Νέτσιντ (88΄), ενώ τα γκολ του Καζακστάν πέτυχε ο Λογκβινένκο στο 84΄ και τις καθυστερήσεις.

Στο Ρέικιαβικ, ο «δήμιος» των Ολλανδών που μέχρι στιγμής απογοητεύουν λεγόταν Γκίλφι Σίγκουρντσον και σκόραρε τα τέρματα των Ισλανδών στο εκπληκτικό 2-0 στο 10ο (πέναλτι) και 42ο λεπτό του αγώνα, ενώ Λετονία και Τουρκία έμειναν στο 1-1 (54΄ πεν. Σάμπαλα - 47΄ Μπιλάλ) στην έδρα της πρώτης.

Στο ντέρμπι του 2ου ομίλου νέα εντός έδρας απώλεια γνώρισε η Βοσνία, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 (28΄ Τζέκο - 51΄ Ναϊνγκολάν) στο ντέρμπι με το Βέλγιο. Η Ουαλία νίκησε την Κύπρο 2-1 (13΄ Κότεριλ, 23΄ Ρόμπσον-Κανού - 36΄ Λάμπαν), ενώ το Ισραήλ με ηγέτη τον Νταμάρι που πέτυχε χατ-τρικ (3΄, 41΄, 82΄) πέρασε εύκολα από την Ανδόρα με 4-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι του Λίμα στο 15΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με τον ίδιο τρόπο ο Χεμέντ στις καθυστερήσεις.

Στον 8ο όμιλο, τέλος, η Κροατία συνέτριψε το Αζερμπαϊτζάν   6-0 (11΄ Κράμαριτς, 34΄, 45΄ Πέρισιτς, 45΄ Μπρόζοβιτς, 56΄ πεν. Μόντριτς, 61΄ αυτ. Σαντίγκοφ), η Ιταλία νίκησε πολύ δύσκολα τη Μάλτα στη Βαλέτα 1-0 με γκολ του Πελέ στο 24΄, στην παρθενική συμμετοχή του σκόρερ στη «σκουάντρα ατζούρα», ενώ η Νορβηγία επικράτησε 2-1 (13΄ Ελγιουνούσι, 72΄ Νίλσεν - 43΄ Μποντούροφ) της Βουλγαρίας στο Όσλο.