Μπάσκετ: Νίκη με άγχος για τους Νέους Άνδρες

Πέμπτη, 10 Ιουλίου 2014 21:03
UPD:21:30
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Ο παίκτης της ελληνικής ομάδας Μιχάλης Λιάπης (Κ) με τη μπάλα στην κατοχή του έτοιμος για σουτ.

Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε απόψε η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε και σήμερα στο καλάθι, αυτή τη φορά με 67-65 την Ουγγαρία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου και αύριο το απόγευμα (19:00) θα αντιμετωπίσει τη Βρετανία.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για μεγάλο διάστημα, για να πάρει «αέρα» έξι πόντων η «γαλανόλευκη» ομάδα στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Πουλιανίτη (47-41).

Τα πολλά λάθη στην οργάνωση όμως, για τρίτο κατά σειρά παιχνίδι, τιμωρήθηκαν με ένα σερί 7-0 από τους Μαγυάρους, οι οποίοι προσπέρασαν με 47-48. Στην τέταρτη περίοδο, ένα καλάθι του Καμπερίδη συν τη βολή που κέρδισε από το φάουλ που τού έγινε στην ίδια φάση έφερε το 62-57.

Τη νίκη «σφράγισε» ο ίδιος παίκτης με επιθετικό ριμπάουντ και 1/2 βολές στο τέλος, κι αφού ο Περλ αστόχησε με τη λήξη στο σουτ που θα έστελνε τον αγώνα σε παράταση.