Μπάσκετ: Ήττα στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού για τους Νέους Άνδρες

Τρίτη, 08 Ιουλίου 2014 21:08
UPD:21:08
ICON

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που φιλοξενείται στην Κρήτη.

Το ελληνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 73-65 από τη Λιθουανία στο κλειστό του Ηρακλείου, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου και αύριο το απόγευμα (19:00) θα αντιμετωπίσει τη Λετονία.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μισού η Λιθουανία ξέφυγε με +10 (34-44). Οι διεθνείς αντεπιτέθηκαν και πλησίασαν στους δύο (52-54) 1:10 πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, όμως το ξέσπασμά τους δεν είχε συνέχεια.

Επτά λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +11 (55-66), με σερί 6-0 η Ελλάδα μείωσε στους πέντε (61-66) 5΄ πριν τη λήξη, αλλά η κακή οργάνωση στο παιχνίδι της και τα συνακόλουθα λάθη οδήγησαν στην ήττα.