Μουντιάλ 2014 (2ος όμιλος): Αυστραλία-Ισπανία 0-3

Δευτέρα, 23 Ιουνίου 2014 20:54
UPD:24/06/2014 02:05
REUTERS/AMR ABDALLAH DALSH

Η Ισπανία νίκησε 3-0 την Αυστραλία στην «Αρένα ντε Μπαϊσάδα» της Κουριτίμπα και περάτωσε τις υποχρεώσεις της στον 2ο όμιλο του Μουντιάλ καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση, πίσω από τις Ολλανδία και Χιλή που τερμάτισαν αντίστοιχα στις πρώτες δύο και προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες του Μουντιάλ.

Η απερχόμενη πρωταθλήτρια κόσμου θα πάρει αύριο το αεροπλάνο της επιστροφής έχοντας καταγράψει μια απογοητευτική παρουσία στα γήπεδα της Βραζιλίας, ενώ το ίδιο θα συμβεί με τα «καγκουρό» του Άγγελου Ποστέκογλου, που τερμάτισαν στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό αλλά με το «καθαρό κούτελο», καθώς αυτοί τουλάχιστον έπαιξαν αυτό που μπορούσαν…

Στον αγώνα των… απογοητευμένων το θέαμα ήταν από μέτριο έως κακό στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τους Ισπανούς να φτάνουν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 21΄ με τον Βίγια, που σούταρε άστοχα στη σέντρα του Ινιέστα.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζόρντι Άλμπα να απειλήσει αλλά ο Ράιαν απέκρουσε το σουτ του ακραίου αμυντικού της Μπαρτσελόνα, όμως στο 36΄ ο Αυστραλός τερματοφύλακας δεν κατόρθωσε να αντιδράσει στην έξοχη έμπνευση του Βίγια, που έκανε το 1-0 με τακουνάκι (!) σε γύρισμα του Χουανφράν, σημειώνοντας το τελευταίο τέρμα του με την Εθνική ομάδα από την οποία αποχωρεί, όπως κι ο Τσάμπι Αλόνσο.

Ο Μάτα σκοράρει στο 82ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα έπεσε ακόμη περισσότερο, με τους παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε να κάνουν… αγγαρεία και τους Αυστραλούς να μην έχουν την ποιότητα για να απειλήσουν τους «φούριας ρόχας», απόντος μάλιστα του κορυφαίου επιθετικού τους, Τιμ Κέιχιλ.

Ακόμη και μέσα στη ραθυμία τους, όμως, ήταν αρκετό για τους «φούριας ρόχας» να… χαϊδέψουν το «γκάζι» για να εξαφανιστούν, όπως έκαναν στη φάση του 2-0 που σκόραρε ο Τόρες στο 69΄ από την κάθετη πάσα του Ινιέστα, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μάτα στο 82ο λεπτό, από ασίστ του Φάμπρεγας.