Μπάσκετ Α1: Εύκολα στο 2-0 ο ΠΑΟΚ με Πανιώνιο

Δευτέρα, 26 Μαΐου 2014 19:17
UPD:19:53
EUROKINISSI/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο, τον οποίο νίκησε στο κλειστό της Πυλαίας με 81-63 και διπλασίασε τις νίκες επί των «κυανέρυθρων» στη σειρά των «μικρών τελικών» της Α1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέχει πια μία μία νίκη από την κατάκτηση της τρίτης θέσης, την οποία θα πανηγυρίσει την προσεχή Πέμπτη (17:30) εφόσον περάσει νικηφόρα από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 18-15 αλλά η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν ο «Δικέφαλος» με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές με σερί 19-8 απέκτησε διαφορά 12 πόντων (47-35) στο 25΄.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και εκτελεστή τον Λάνγκφορντ, οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στους 3 πόντους (51-48), για να… αποκαταστήσει την τάξη για τον ΠΑΟΚ ο Τσαϊρέλης, καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του 26χρονου φόργουορντ έδωσαν πάλι προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους (55-48) στο 30΄.

Το τρίποντο του Τσόχλα στο 31’ έδωσε στον ΠΑΟΚ «αέρα» 8 πόντων (58-50), διαφορά που μειώθηκε στους δύο σε 3 λεπτά (33΄ 59-57), με τον Πανιώνιο να εκφράζεται με τους ΜακΚόλουμ, Κάρτερ και Μίλμπουρν, αλλά με σερί 20-2 οι γηπεδούχοι πέρασαν με 79-59 στο 38΄ ολοκληρώνοντας θριαμβευτικά την αναμέτρηση.

Πριν την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ολυμπιονίκη Παναγιώτη Ποικιλίδη, μέλους του διοικητικού συμβουλίου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, που έχασε τη ζωή του την περασμένη Παρασκευή.