Μπάσκετ Α1: Στο... ρελαντί η «τετράδα» για τον Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 08 Μαΐου 2014 22:07
UPD:22:35
EUROKINISSI

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του επί του Απόλλωνα Πατρών, του οποίου επικράτησε 82-67 στην αχαϊκή πρωτεύουσα και φτάνοντας στο 2-0 προκρίθηκε εύκολα στα ημιτελικά της Α1,  όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ, ενώ οι «μελανόλευκοι» κατετάγησαν στην όγδοη θέση.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά, προηγήθηκαν 7-0 και 14-4 με «κεφάτους» τους Διαμαντίδη και Λάσμε, ενώ λίγο αργότερα ανέλαβε δράση και ο Μαυροκεφαλίδης, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (19-11).

Με δύο συνεχή τρίποντα του Μπράμος, μάλιστα, η διαφορά πήγε στο +12 (25-13), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μία... παύση του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση και με σερί 8-0 μείωσαν σε 21-25.

Το τάιμ άουτ του Αλβέρτη, όμως, συνέφερε τους «πράσινους», που δημιούργησαν επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγαν πάλι με +13 πόντους (23-36), για να προηγηθούν στο ημίχρονο 39-28.

Στην τρίτη περίοδο ήταν και πάλι οι Διαμαντίδης, Λάσμε οι οποίοι σημείωσαν τους 15 από τους 20 πόντους του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα, που οδήγησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας η οποία έφτασε στο +17 πόντους (71-54) στο 37ο λεπτό.