Γαλλία: Κυπελλούχος η Γκινγκάμπ

Κυριακή, 04 Μαΐου 2014 00:23
UPD:15:58
REUTERS/GONZALO FUENTES

Οι νικητές μπήκαν στο κλαμπ των εννέα ομάδων που έχουν δύο κατακτήσεις τροπαίου.

Το δεύτερο Κύπελλο Γαλλίας στην ιστορία της πανηγύρισε η Γκινγκάμπ, η οποία στον τελικό της διοργάνωσης επιβλήθηκε με 2-0 της Ρεν στο «Σεν Ντενί» του Παρισιού.

Πέντε χρόνια μετά το πρώτο τρόπαιο που είχε κατακτήσει, η ομάδα του Ζοζελίν Γκουβερνέ κατάφερε να προσθέσει άλλο ένα στη συλλογή της. Ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της, που αιφνιδιάστηκε δύο φορές και δε μπόρεσε να αντιδράσει.

Η υπεροχή της Γκινγκάμπ καρποφόρησε στο 37ο λεπτό, όταν ο Περέιρα άνοιξε το σκορ (1-0). Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη τη ψυχολογία των παικτών της, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 46ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους με το Μουσταφά Γιαταμπαρέ.

Οι νικητές μπήκαν στο κλαμπ των εννέα ομάδων που έχουν δύο κατακτήσεις τροπαίου, ενώ περίοπτη θέση στη «χρυσή» βίβλο τον κατακτήσεων διατηρούν οι Μαρσέιγ (10), Παρί Σεν Ζερμέν (8), Σεντ Ετιέν και Λιλ (από 6), Μονακό και Λυών (από 5).