Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την ΑΕΚ στην Α1 Γυναικών

Τρίτη, 15 Απριλίου 2014 18:31
UPD:19:25
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΝΙΚΗΤΑΣ ΚΩΤΣΙΑΡΗ

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού (φωτ. αρχείου).

Απόρθητο αποδεικνύεται το «Μελίνα Μερκούρη» για την ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την τέταρτη φετινή ήττα στις ισάριθμες επισκέψεις της στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Ένωση με 3-0 (25-22, 25-19, 25-15) και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών στην Α1 Γυναικών, που θα μεταφερθεί στο κλειστό του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας για τον τρίτο αγώνα, την Τετάρτη 23 Απριλίου στις 20:00.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξνούμενες προηγήθηκαν 10-16 και 13-18 (!), όταν ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή και ο Νικολάκης έκανε διπλή αλλαγή με τις Τέζα, Κωνσταντίνου να αντικαθιστούν τις Κις και Χριστοδούλου.

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 16-18, η Γιακουμή έκανε το 16-19, αλλά μετά έπιασε... δουλειά η Κοσμά στο σερβίς και η Κωνσταντίνου στην επίθεση, τελειώνοντας όλες τις κόντρα μπάλες για το 22-19 και την κατάκτηση του καθοριστικού για την ψυχολογία πρώτου σετ.

Ανατροπή και στο 2ο σετ, καθώς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-6 κι ο Ρουμελιώτης πέρασε την Κρουκ αντί της Ιβάνοβα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 11-11 και να προσπερνά 14-16.

Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ όμως η Γιώτα με τα σερβίς της έφερε το σκορ στο 19-16 υπέρ του Ολυμπιακού και παρότι η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (19-18 με άσο της Τοτσίδου) ο Ολυμπιακός, που είχε κάνει μετά το β΄ τεχνικό τάιμ άουτ και πάλι τη διπλή αλλαγή, πήρε το σετ με επιμέρους σκορ 11-3.

Με τρεις άσους η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη προηγήθηκε 8-4 στο 3ο σετ, ενώ στο 10-5 ο Μανώλης Ρουμελιώτης είχε ήδη εξαντλήσει τα τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Οι παθογένειες στο παιχνίδι της Ένωσης παρέμεναν όμως κι ο Ολυμπιακός παίζοντας απλά και χωρίς λάθη έφτασε εύκολα στο 16-8 και στο 18-10, χωρίς ποτέ η ΑΕΚ να μπορέσει να επιστρέψει στο παιχνίδι.