NBA: Προβάδισμα για τα πλέι οφ οι Γκρίζλις

Δευτέρα, 14 Απριλίου 2014 11:58
UPD:12:12
USA TODAY SPORTS/CRAIG MITCHELLDYER

Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες της σεζόν, στο Πόρτλαντ, οι Μπλέιζερς μπορεί να μην κατόρθωσαν να σταματήσουν τον Στίβεν Κάρι (47 πόντοι) αλλά επικράτησαν στην παράταση με 119-117 του Γκόλντεν Στέιτ.

Προβάδισμα μίας νίκης έναντι του Φοίνιξ απέκτησε το Μέμφις, μετά την επιτυχία με 102-90 επί των Λέικερς στο Λος Άντζελες. Οι Γκρίζλις κατέχουν την όγδοη θέση στη δυτική περιφέρεια με ρεκόρ 48-32 (έναντι 47-33 των Σανς) και με ελάχιστους αγώνες να απομένουν, κρατούν πια την τύχη στα χέρια τους.

Αναφορικά με την παρουσία των δύο Ελλήνων διεθνών στις «αρκούδες», ο Κώστας Κουφός έπαιξε 8:15 λεπτά και μέτρησε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα μπλοκ, ενώ ο Νικ Καλάθης χρησιμοποιήθηκε 14:26 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους και άλλες τόσες ασίστ.

Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες της σεζόν, στο Πόρτλαντ, οι Μπλέιζερς μπορεί να μην κατόρθωσαν να σταματήσουν τον Στίβεν Κάρι (47 πόντοι) αλλά επικράτησαν στην παράταση με 119-117 του Γκόλντεν Στέιτ, σημειώνοντας την όγδοη νίκη στους τελευταίους εννέα αγώνες, ενώ έχουν πια μόλις μία ήττα περισσότερη από το τέταρτο στη δυτική περιφέρεια Χιούστον.

Η Ιντιάνα νίκησε την Οκλαχόμα με 102-97 και ανέκτησε την πρώτη θέση στην ανατολική περιφέρεια έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από το Μαϊάμι, ενώ το Μπρούκλιν με 20 πόντους του Τελέτοβιτς επιβλήθηκε 97-88 των Μάτζικ. Στο Σακραμέντο, τέλος, οι Κινγκς επικράτησαν 106-103 της Μινεσότα με 35 πόντους και 15 ριμπάουντ του Ντεμάρκους Κάζινς, ενώ ο Κέβιν Λοβ είχε 43 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους «λύκους».