NBA: Και τώρα οι δυο τους...

Πέμπτη, 10 Απριλίου 2014 12:31
UPD:12:34
USA Today Sports/Jeff Hanisch

Οι Πέισερς εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του βασικού αντιπάλου τους, καθώς επικράτησαν των Μπακς αν και τελείωσαν το ματς με τη δεύτερη πεντάδα τους.

Επιστροφή στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας για την Ιντιάνα μετά τη νίκη με 104-102 στο Μιλγουόκι, καθώς το Μαϊάμι ηττήθηκε στο Μέμφις από τους Γκρίζλις με 107-102.

Οι «αρκούδες» ξεπέρασαν τον οίστρο του Λεμπρόν Τζέιμς, που είχε 37 πόντους, σε μια δύσκολη αποστολή για τη Χιτ πάντως, καθώς έπαιξε χωρίς τους Ουέιντ, Άντερσεν, Χάσλεμ και Όντεν.

Ο Νικ Καλάθης σε 8:28 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ ο Κώστας Κουφός έπαιξε μόλις 3:26 λεπτά με απολογισμό 2 πόντων.

Οι Πέισερς εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του βασικού αντιπάλου τους, καθώς επικράτησαν των Μπακς αν και τελείωσαν το ματς με τη δεύτερη πεντάδα τους. Σε κακό βράδυ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 21:19 λεπτά.

Η πρώτη θέση στην ανατολική περιφέρεια και κατ΄ επέκταση το πλεονέκτημα έδρας σε όλες τις σειρές της Ανατολής θα παιχθεί πια στον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων που θα διεξαχθεί στο Μαϊάμι, τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Στο ντέρμπι της Δύσης η Θάντερ επικράτησε 107-101 των Κλίπερς στο Λος Άντζελες, με 30 πόντους του Ράσελ Γουέστμπρουκ και 27 του Κέβιν Ντουράντ, ενώ με τρίποντο του Ντόρελ Ράιτ 7,9΄΄ πριν τη λήξη οι Μπλέιζερς νίκησαν 100-99 το Σακραμέντο.