Βαθμός για Κάλιαρι στην επιστροφή του Πούλγκα

Σάββατο, 12 Απριλίου 2014 21:24
UPD:21:27
EPA/SERENA CAMPANINI

Η Κάλιαρι πήρε πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή στη Serie A, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 της Σασουόλο στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 33ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο, στην επιστροφή του Ίβο Πούλγκα στον πάγκο των Σαρδηνών και ύστερα από δύο συνεχείς ήττες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με το πλασέ του Τζάτζα που νίκησε τον Αβράμοφ στο 36ο λεπτό. Στην επανάληψη δεν χρειάστηκαν παρά 48  δευτερόλεπτα για να κάνει ένα άσκοπο πέναλτι ο Αντέι στον Ιμπάρμπο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ιμπραΐμι στο 47΄ για το τελικό 1-1.

Η Σασουόλο έφτασε τη Λιβόρνο στη 18η θέση ανεβαίνοντας στους 25 βαθμούς, αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προσεγγίσει τις Κιέβο και Μπολόνια στους 27 και οι ελπίδες παραμονής μειώθηκαν. Αντίθετα, η Κάλιαρι παρέμεινε στη 15η θέση ανεβαίνοντας στους 33 βαθμούς.