Γ΄ Εθνική: Κυπελλούχος σε επεισοδιακό τελικό η Λάρισα

Σάββατο, 05 Απριλίου 2014 21:00
UPD:21:24
ICON PRESS/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Η θεσσαλική ομάδα νίκησε 2-1 τον Πανελευσινιακό χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Στεφανίδη, στο 4ο (με πέναλτι) και 29ο λεπτό, κι ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κουσκουνάς στο 22΄, επίσης από τα 11 μέτρα.

Η Λάρισα έγινε απόψε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου που κατάκτησε το (νεοσύστατο) Κύπελλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, διοργάνωση που ξεκίνησε τη φετινή περίοδο.

Στον τελικό της Λιβαδειάς η θεσσαλική ομάδα νίκησε 2-1 τον Πανελευσινιακό χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Στεφανίδη, στο 4ο (με πέναλτι) και 29ο λεπτό, κι ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κουσκουνάς στο 22΄, επίσης από τα 11 μέτρα.

Στο στάδιο της βοιωτικής πρωτεύουσας βρέθηκαν περίπου 2.500 θεατές, Λαρισαίοι στη συντριπτική πλειοψηφία. Μετά το πρώτο γκολ ωστόσο σημειώθηκαν επεισόδια και συμπλοκές με την Αστυνομία, με αποτέλεσμα ο Σπαρτιάτης διαιτητής Σελίμος να διακόψει προσωρινά τον αγώνα για περίπου 15 λεπτά.