Νίκη με... αποδοκιμασίες για ΑΕΚ

Κυριακή, 09 Μαρτίου 2014 17:34
UPD:17:39
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Πολύ δύσκολη νίκη με 2-1 σημείωσε η ΑΕΚ επί του Ηροδότου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής.

Το νικητήριο γκολ της Ένωσης, όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου, σημείωσε ο Πλατέλλας στο 89ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» προβλημάτισαν το κοινό τους και αποδοκιμάστηκαν.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Κρήτης έπαιζε με 10 παίκτες για περίπου μία ώρα και οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα έχασαν δύο πέναλτι!

Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με γκολ του Ανάκογλου στο 8΄ αλλά ο Ηρόδοτος «απάντησε» άμεσα ισοφαρίζοντας στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Πήλιο, από λάθος του Ρόβα.

Στο 31΄ ο Ανάκογλου κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Μπαλάφα, όμως ο Πλατέλλας νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Ζαφείρη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι στο 83΄ με τον Τζάθα αλλά ο Γροντής έστειλε την μπάλα άουτ.