Βόλεϊ: Στον τελικό της Α1 οι Γυναίκες του Ολυμπιακού

Σάββατο, 05 Απριλίου 2014 18:48
UPD:18:51
EUROKINISSI/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού είναι η πρώτη φιναλίστ στους φετινούς τελικούς του πρωταθλήματος και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της απέναντι στο νικητή του ζεύγους ΑΕΚ-Παναθηναϊκός.

Οι «ερυθρόλευκες» του Γιάννη Νικολάκη διπλασίασαν τις νίκες επί των Βριλησσίων, καθώς μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στο Ρέντη επικράτησαν απόψε και στην έδρα της ομάδας των βορείων προαστίων, με 3-1, έφτασαν στο 2-0 και επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά που τις ήθελαν φαβορί της σειράς.

Τα Βριλήσσια της Πόλας Κίτσου πήραν το πρώτο σετ με 25-20 κι έδειξαν ικανές να κοντράρουν τον Ολυμπιακό, αλλά έχασαν το δεύτερο σετ στις λεπτομέρειες με 31-29 και ύστερα παραδόθηκαν στην αντίπαλό τους, που κέρδισε με 25-21 και 25-23 τα επόμενα δύο σετ και περιμένει να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στον τελικό.