NBA: «Αφηνιασμένοι» οι Σπερς

Πέμπτη, 03 Απριλίου 2014 12:50
UPD:12:56
USA Today Sports/Soobum Im

Το «τρένο» του Σαν Αντόνιο περνά... «σφυρίζοντας» στο πρωτάθλημα και με τη νέα νίκη του, αυτή τη φορά επί των Σανς, έφτασε στις 19 συνεχείς, επέκτεινε το καλύτερο ρεκόρ του στην ιστορία του πρωταθλήματος και απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων αγώνων από την Οκλαχόμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Το Τορόντο, με τη σειρά του, έφτασε στις επτά συνεχείς εντός έδρας νίκες απέναντι στο Χιούστον, ενώ με 24 πόντους του Τζέι Αρ Σμιθ και 23 του Καρμέλο Άντονι η Νέα Υόρκη «διέλυσε» το Μπρούκλιν με 110-81 και μπήκε σε τροχιά πλέι οφ, μετά και την ήττα των Χοκς από το Σικάγο στην Ατλάντα με 105-92.

Οι Έλληνες, πάντως, δεν είχαν καλό βράδυ. Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο έχασαν στο Μαϊάμι με 96-77 με τον 19χρονο άσο να μετρά 5 πόντους, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα μπλοκ σε 21:45 λεπτά συμμετοχής. Οι Γκρίζλις ηττήθηκαν με 102-88 στη Μινεσότα από τους Τίμπεργουλβς και ο Νικ Καλάθης σε 14:44 λεπτά είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 7:46 είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.