Μπάσκετ Α1: Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014 21:39
UPD:21:43
EUROKINISSI/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι υπήρξαν ανταγωνιστικοί και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ έως τη λήξη του ημιχρόνου, που τους βρήκε να υπολείπονται μόλις τέσσερις πόντους (45-49).

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν η ομάδα που... πλήρωσε «τα σπασμένα» για τη βαριά ήττα του Παναθηναϊκού από την Μπαρτσελόνα, καθώς οι «πράσινοι» ξέσπασαν στην ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί», την οποία συνέτριψαν 102-69 στην τελευταία συνάντηση της 23ης ημέρας στην Α1.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν αρκετό για τους «πράσινους», που πάτησαν «γκάζι» κι «εξαφανίστηκαν», με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη να μοιράζει χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους παίκτες του.

Με τον Λάσμε να δεσπόζει στις δύο ρακέτες, τον Κάρι «εκτελεστή» από την περιφέρεια και την άμυνα να κρατάει τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους, ο Παναθηναϊκός έστειλε τη διαφορά στους 18 πόντους (74-56) στο 30΄, για να φτάσει με άνεση στο τελικό 102-69.