Μπάσκετ Α1: «Καπάρωσε» την τρίτη θέση ο Πανιώνιος

Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014 20:52
UPD:20:58
EUROKINISSI/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ο Πανιώνιος «κλείδωσε» την τρίτη θέση στην Α1 Ανδρών μετά και τη δεύτερη νίκη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος επί του ΠΑΟΚ, του οποίου επικράτησε στη Νέα Σμύρνη με 95-92 στην παράταση (83-83 κ.α.), στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση επαλήθευσε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι, με τους αντίπαλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία έχοντας δώσει γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης, στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 63-63, αλλά στο 38΄ οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με 78-70.

Τότε όμως ήταν η ώρα του Χαραλαμπίδη, που με συνεχή τρίποντα σημείωσε τους 13 από τους 26 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου ο Πανιώνιος κράτησε για 4 λεπτά το «Δικέφαλο» στον ένα πόντο και με ψύχραιμους τους παίκτες του από τη γραμμή των βολών ξέφυγε με 89-84 στο 44΄ και έκανε δικό του ένα καθοριστικό παιχνίδι.