NBA: «Τρομάζει» τους πάντες το Σαν Αντόνιο

Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014 13:12
UPD:15:25
USA Today Sports/Mark D. Smith

Η Θάντερ επικράτησε 94-81 του Σακραμέντο.

Επιταχύνουν διαρκώς ενόψει πλέι οφ και στέλνουν μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση οι Σπερς, που πέρασαν χωρίς... «φρένα» και από το Ντένβερ επικρατώντας των Νάγκετς με 133-102.

Η ομάδα του μεγάλου Γκρεγκ Πόποβιτς έφτασε έτσι τις 16 συνεχείς νίκες, απέχει μόνο μία από την ισοφάριση του ρεκόρ της (17) από το 1996 και συντηρεί τη διαφορά ασφαλείας στην κορυφή του πρωταθλήματος απέναντι στην Οκλαχόμα.

Η Θάντερ επικράτησε 94-81 του Σακραμέντο με 29 πόντους του Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος χρειάζεται πια άλλα τρία ματς με 25+ πόντους για να ισοφαρίσει το ρεκόρ που κατέχει ο Μάικλ Τζόρνταν από την περίοδο 1986-1987, με 40 συνεχείς αγώνες.

«Πολυβόλο» ο Στίβεν Κάρι, «εκτέλεσε» με 33 πόντους (5/8 τρίποντα) το Μέμφις οδηγώντας το Γκόλντεν Στέιτ στη νίκη με 100-93 επί των Γκρίζλις, για τους οποίους ο Νικ Καλάθης μέτρησε σε 13:14 λεπτά 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 8:03 είχε 6 πόντους, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Η Ουάσινγκτον «προσγείωσε» με 91-78 την Ιντιάνα κι επέτρεψε στο Μαϊάμι να ελπίζει για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην ανατολική περιφέρεια, οι επανακάμψαντες με την επιστροφή του ΛαΜάρκους Όλντριτζ Μπλέιζερς πέρασαν σαν «σίφουνας» από το Σικάγο (91-74), ενώ το Τορόντο προκρίθηκε στα πλέι οφ ύστερα από έξι χρόνια, μετά τη νίκη (105-103) επί της Βοστόνης.