Ευρωλίγκα: Οι απουσίες λύγισαν τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη

Παρασκευή, 14 Μαρτίου 2014 23:47
UPD:15/03/2014 00:07
EPA/TONI ALBIR

Ο Χουάν Κάρλο Ναβάρο στον έλεγχο της μπάλας.

Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος τους με τόσες και τέτοιες απουσίες (Σπανούλης, Πρίντεζης), οι παίκτες του Ολυμπιακού το ήξεραν και γι΄ αυτό πάλεψαν όσο περισσότερο μπορούσαν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» αλλά ηττήθηκαν από την αήττητη (στην παρούσα φάση) Μπαρτσελόνα 70-58, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης γνώρισε την έκτη ήττα σε δέκα παιχνίδια και «έπεσε» στην έκτη θέση του ομίλου του, με την πρόκριση στα προημιτελικά να ξεμακραίνει όσο οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούν να νικήσουν. Αγωνιστικά, με τον Ντάνστον να κυριαρχεί στην αντίπαλη ρακέτα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 5΄ με 8-6, αλλά η άμυνα ζώνης και τα σουτ του Ουέρτας τον έφεραν πίσω (13-18) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου ξανάδωσε το προβάδισμα στην πειραϊκή ομάδα (19-18 στο 13΄), ο Ναβάρο όμως συνέβαλε στην «απάντηση» των γηπεδούχων που με 7-0 έκαναν το 25-19, ο Λόρμπεκ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (30-21 στο 18΄), αλλά το ρεσιτάλ... καρφωμάτων του Ντάνστον, που έκανε το καλάθι να «στενάζει», έκανε το 33-27 στο ημίχρονο.

EPA

Λόρμπερκ και Ντάνστον.

Με τον Ολυμπιακό να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα και τους Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι να εκτελούν από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν μετά από επιμέρους σκορ 2-10 την πρωτοπορία (37-35) στο 24΄. Όμως, ο τραυματισμός του Μπράιαντ Ντάνστον όταν αγκωνιά του Τόμιτς έσκισε το φρύδι του τον ανάγκασε να μείνει στον πάγκο και να επιστρέψει στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου κι ενώ του έγιναν 5 ράμματα.

Η απουσία του επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να οικοδομήσει εκ νέου διαφορά (51-42 στο 29΄), ενώ η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε την Μπαρτσελόνα στη μέγιστη διαφορά (+11, 55-44) με τρίποντο του Πούλεν στην εκπνοή. Στον επίλογο του αγώνα τα δύο σερί τρίποντα του Όλεσον έξαναν στο 36΄ το 65-49 και σφράγισαν τη μοίρα του αγώνα, που θα μπορούσε να έχει διαφορετική έκβαση αν οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πλήρεις.