Γερμανία: Στο...κόλπο για Τσάμπιονς Λιγκ και η Βόλφσμπουργκ

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 21:35
UPD:21:42
EPA/JENS WOLF

Γερά στη μάχη της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου μπήκε η Βόλφσμπουργκ, που επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι «λύκοι» επιβεβαίωσαν την περίοδο φόρμας που διανύουν επκρατώντας της δεύτερης του πίνακα, Λεβερκούζεν, η οποία παρουσιάστηκε πολύ επηρεασμένη από τη συντριβή που γνώρισε πριν από λίγες ημέρες στη «Μπάι Αρίνα» από την Παρί Σεν Ζερμέν (4-0) στο πρώτο ματς των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντοστ στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχος, αλλά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Σαμ ισοφάρισε για τις «ασπιρίνες».

Ο Λουίς Γκουστάβο στο 58΄ και ο Ρικάρντο Ροντρίγκες στο 73΄ χάρισαν τη νίκη στη Βόλφσμπουργκ, η οποία έφτασε στους 39 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 4η του πίνακα Σάλκε.