Μπάσκετ Α1: Νίκη για Άρη στο ντεμπούτο του Μίνιτς

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 20:19
UPD:20:27
ICON PRESS/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ο Άρης πίεσε τους Δραμινούς και τους δυσκόλεψε στην κυκλοφορία και στην οργάνωση, εξ ου τα 13 λάθη των φιλοξενούμενων ως τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ με πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (10/16) «έκρυψε» το τραγικό 1/16 που είχαν οι παίκτες του από τη γραμμή των 6.75μ.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο που πραγματοποίησε ο Μίλαν Μίνιτς στον πάγκο του Άρη, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί στο «Αλεξάνδρειο» 77-59 του ΚΑΟ Δράμας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και να επιστρέφει στις νίκες ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Μετά το 14-18 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Θεσσαλονικείς περιόρισαν τους φιλοξενούμενους σε 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 21-8 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων (35-26).

Με την ίδια αποτελεσματική άμυνα, ο Άρης κράτησε καθηλωμένο τον ΚΑΟΔ στους 7 πόντους έως το 29΄, την ώρα που οι γηπεδούχοι σκόραραν 23 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +25 (58-33), καθιστώντας ουσιαστικά το υπόλοιπο της αναμέτρησης τυπική διαδικασία.