Μπάσκετ Α1: Μεγάλες νίκες για Απόλλωνα Πατρών και Κηφισιά

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 18:49
UPD:19:22
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΕΣΙΔΗΣ

Ο παίκτης του Ηλυσιακού Παναγιώτης Καύκης (δεξιά) μαρκάρεται από τον παίχτη Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς (αριστερά) του Απόλλωνα Πάτρας στον αγώνα μπάσκετ της Α1 κατηγορίας για την 14η αγωνιστική.

Τέλος στο σερί των πέντε ηττών του έδωσε σήμερα με σπουδαίο «διπλό» ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος πέρασε νικηφόρα 76-67 από τα Ιλίσια απέναντι στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Την ίδια ώρα την έβδομη νίκη της πανηγύριζε η Νέα Κηφισιά, που με κορυφαίο τον Κρόκερ (20 πόντοι) έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων με 97-85 στο «Ζηρίνειο», στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων».

Στα Ιλίσια, με την τριάδα Ουίλσον, Ντάνιελ και Μπολντς να παίζει εξαιρετικά, οι Αχαιοί πήραν το προβάδισμα μετά το 7ο λεπτό (17-17)  τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-2 (19-29), για να κλείσει το ημίχρονο με 41-37 υπέρ του Απόλλωνα.

Με τον Μπολντς να κυριαρχεί στις ρακέτες και τον Άντερσον μόνιμη απειλή, ο Ηλυσιακός παρέμεινε σε απόσταση βολής και στο δεύτερο ημίχρονο, για να φτάσει στην ισοφάριση (57-57) με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ.

Τότε, όμως, ένα εντυπωσιακό 4/4 των φιλοξενούμενων έξω από τα 6.75μ. (Μπολντς 2, Ρος, Ουίλσον) έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν στον Απόλλωνα, που ένα λεπτό πριν τη λήξη ξέφυγε με 9 πόντους (62-71) και έφτασε άνετα στο τελικό 67-76.

ICON PRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Νέα Κηφισιά - Τρίκαλα.

Στην Κηφισιά, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη γηπεδούχο ομάδα προκειμένου να θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Με πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα και εξαιρετική άμυνα, το συγκρότημα των βορείων προαστίων ανάγκασε σε 9 λάθη τους φιλοξενούμενους μέχρι το ημίχρονο.

Στο 15΄ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (37-17) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +18 (49-31). Στην τρίτη περίοδο η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε και δέχθηκε 30 πόντους από τα Τρίκαλα, που έδειξαν αποφασισμένα για την ανατροπή και στο 33΄ μείωσαν στο καλάθι (71-69).

Τότε όμως το τρίποντο του Βασίλιεβιτς, ο οποίος σημείωσε τους 14 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε «ζωντανή» τη Νέα Κηφισιά, ενώ ο Κακιούζης ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι οικοδόμησαν εκ νέου διαφορά ασφαλείας που τους οδήγησε στο 97-85.